Coraz więcej Polaków decyduje się na pójście na swoje i założenie własnej firmy. Dla wielu osób to dalej marzenie poza zasięgiem, bo brakuje im kapitału na start. Skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Jest kilka metod finansowania firm, także tych które dopiero będą powstawać.

Kredyt na start

Pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy szukamy źródła finansowania, to udanie się do banku o kredyt. Jak się jednak okazuje kredyty dla firm nie są tak popularne jak konsumpcyjne. Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora małych i średnich firm, nigdy nie starało się o kredyt w banku (42% według danych NBP). Przyczyną zapewne jest biurokracja i długie oczekiwanie na decyzję. Aby uzyskać kredyt na rozpoczęcie działalności, trzeba bankowi przedstawić wiele dokumentów. Najważniejszym z nich jest starannie dopracowany biznesplan, który wykaże, że firma będzie rentowna w przyszłości. Nawet jednak z bardzo ciekawym biznesplanem, wniosek o kredyt może przepaść. Banki mają swoje zasady oceny zasadności wniosku czy rentowności biznesu i niekoniecznie muszą one pokrywać się z naszą opinią na temat planowanego biznesu.

Dotacje

Na rozpoczęcie działalności można uzyskać dotację z Urzędu Pracy, jeśli jest się bezrobotnym. W tym przypadku także trzeba opracować biznesplan oraz przedstawić szereg dokumentów. Ważne jest też śledzenie terminów przyznawania dotacji, bo w niektórych urzędach są jedynie okienka w ciągu roku, kiedy dotacje się przyznaje, a w innych środki się po prostu kończą w połowie roku. Dotacja jest bezzwrotna, natomiast trzeba wykazać, że wszystkie środki zostały zużyte zgodnie z planem – co do złotówki. Należy zatem dobrze oszacować na co przeznaczymy daną sumę już na etapie wniosku, bo niestety potem nie można tego zweryfikować. Większe szanse na otrzymanie dotacji mają kobiety, osoby trwale bezrobotne, osoby młode – do 30. roku życia oraz osoby niepełnosprawne.

Pożyczka

Pożyczka może być prywatna, od instytucji parabankowych, na weksel, hipoteczna, gotówkowa, na oświadczenie. Jest wiele form otrzymania pożyczki, ale nie wszystkie dostępne są dla firm. Bardzo często zdarza się, że firmy pożyczkowe wykluczają możliwość uzyskania pożyczki hipotecznej na cel założenia działalności gospodarczej. Zaletą pożyczki jest to, że jej uzyskanie nie wymaga złożenia aż tak dużej liczby dokumentów, jak w przypadku kredytu. Decyzja jest szybko, a gotówkę otrzymuje się od razu. Wadą pożyczki jest wyższe oprocentowanie niż w kredytu oraz niższe kwoty. Pożyczkę bierze się zazwyczaj na sumę od kilku do maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych. Może to być wystarczające na mały biznes, ale jeśli potrzeba poważniejszego kapitału, to pożyczka raczej nie zaspokoi potrzeb. Pożyczkę bierze się na relatywnie krótki okres – do kilku lat. Poza odsetkami, trzeba liczyć się z kosztami pozaodsetkowymi, jak prowizja, koszty udzielenie kredytu. Pożyczkę mogą uzyskać także osoby zadłużone, z niską wiarygodnością kredytową czy długami czynszowym – wiele firm pożyczkowych nie sprawdza rejestrów, takich jak BIK.