Bitcoin to rodzaj wirtualnej waluty, która w ostatnim czasie zaczęła się cieszyć bardzo dużą popularnością. Ten rodzaj waluty przyniósł wielu posiadaczom korzyści finansowe. Pamiętać jednak należy o tym, że każda kryptowaluta jest powiązana z ryzykiem utraty środków finansowych czy odpowiedzialnością karną.

Bitcoin to nie tylko wiele korzyści – są to również zagrożenia prawne. Użytkownicy zarabiający na tym rodzaju kryptowaluty, gromadzą bitcoiny na dysku swojego komputera. W momencie fizycznego uszkodzenia dysku lub ataku hakerskiego osoba taka może bezpowrotnie utracić zgromadzoną przez niego walutę. Dodatkowo w niektórych przypadkach, posługiwanie się bitcoinami może wiązać się z konsekwencjami prawnymi.

Jakie zalety ma Bitcoin?

Główną zaletą Bitcoina jest to, że waluta ta jest zdecentralizowana. Oznacza to, że nie jest ona zależna od żadnego kraju (od polityki i sytuacji ekonomicznej), posiada szeroki zasięg, a dodatkowo część sklepów internetowych i innych podmiotów dopuszcza Bitcoina jako środek płatniczy. Płatność za pomocą Bitcoina jest również anonimowa, a po transakcji nie pozostawia się śladu. W celu dokonania płatności należy mieć jedynie urządzenie mobilne, które ma możliwość połączenia się z siecią internetową.

Bitcoin jako pieniądz wirtualny posiada nieuregulowany status prawny. Jeżeli mamy do czynienia z tradycyjną walutą, którą na co dzień możemy obracać, to jej obrót regulowany jest przez odpowiednie instytucje finansowe. Podobnego nadzoru i zabezpieczeń nie posiada waluta wirtualna – wiąże się to z większym ryzykiem oszustw oraz manipulacji. Bitcoin nazywa się e-walutą drugiej generacji, kryptowalutą lub walutą wirtualną. W założeniu Bitcoin jest walutą, która służy do rozliczeń pomiędzy stronami – tak zwane peer to peer – z pominięciem korzystania z rachunków bankowych.

Co warto wiedzieć?

Wyjaśnienie kwestii regulacyjnej należy zacząć od elementu technicznego – czyli formy bitcoina. Podczas tworzenia tej waluty wirtualnej, z góry ustalono, że ilość jednostek bitcoinów zostanie automatycznie ograniczone do 21 milionów. Każda jednostka jest natomiast podzielona na 100 000 000 mniejszych jednostek.

Bitcoina można nabyć na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest nabycie Bitcoina w internetowym kantorze – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych walut. Druga opcja to użycie swojego własnego komputera do tak zwanego „wydobycia” bitcoina.

Użycie waluty wirtualnej w postaci Bitcoina może być powiązane z odpowiedzialnością karną. Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku tak zwanego „zatrucia” transakcji. Taki przelew, oprócz waluty Bitcoin może zawierać niechciane przez nas pliki, które nie są respektowane w danym kraju (np. pornografia dziecięca).

Niejasne określenie statusu prawnego powoduje, że bitcoin może być używany, przez cyber przestępców – np. do prania brudnych pieniędzy.