Ze sklepów online korzystamy coraz chętniej i częściej, ponieważ dają nam nieograniczony dostęp do różnorakich produktów bez konieczności wychodzenia z domu i pozwalają oszczędzić sporo pieniędzy. Z zakupami przez internet wiążą się jednak dwie niedogodności: ryzyko związane z nieuczciwością sprzedawcy lub działaniem hakerów, a także brak wystarczających środków na koncie. Poniżej przedstawiamy garść praktycznych wskazówek, jak z tymi problemami sobie poradzić.

Sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy

Liczba sklepów internetowych rośnie w szybkim tempie, jednak nie wszyscy sprzedawcy okazują się uczciwi. Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, że całe rzesze klientów korzystających z danego sklepu, nie otrzymują zamówionego towaru, pomimo dokonania za niego zapłaty. Przed skorzystaniem z danego sklepu, warto więc sprawdzić jego wiarygodność. Czerwona lampka powinna nam się zapalić w następujących przypadkach:

  • Gdy na stronie sklepu nie ma danych o przedsiębiorcy (jego pełnej nazwy, adresu siedziby, numeru REGON, numeru telefonu itp.)
  • Jeżeli nazwa firmy prowadzącej sklep nie figuruje w rejestrze przedsiębiorców
  • Gdy ceny produktów w sklepie są podejrzanie niskie (bardzo często dotyczy to markowych ubrań)
  • Jeżeli na temat sklepu nie można znaleźć żadnych opinii w internecie, lub wśród tych, które są, przeważają oceny negatywne

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, lepiej z zakupów zrezygnować, by nie narazić się na straty finansowe.

 

Płać bezpiecznie online

Dokonując zakupów przez internet zwykle mamy do wyboru wiele metod płatności online, które zapewniają szybką dostawę zamówionych produktów. Spośród nich najczęściej korzystamy z systemów szybkich przelewów (np. Przelewy24) lub z możliwości zapłaty kartą.

W przypadku korzystania z operatorów płatności internetowych należy dokładnie sprawdzać, czy zostaliśmy przekierowani na stronę naszego banku – cyberprzestępcy skutecznie te strony podrabiają i kradną w ten sposób pieniądze. Przed zalogowaniem się w bankowości internetowej i wykonaniem przelewu sprawdźmy, czy adres banku się zgadza i czy strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL (ma zieloną kłódkę przy adresie, który poprzedza skrót https, a nie http).

W przypadku dokonywania płatności kartą debetową lub kredytową:

  • Przed wprowadzeniem danych z karty należy sprawdzić, czy strona na którą zostaliśmy przeniesieni do wykonania płatności zabezpieczona jest protokołem transmisji danych SSL (czy jej adres zaczyna się od skrótu https i czy oznaczony jest zieloną kłódką)
  • Warto też sprawdzić, czy system obsługujący płatności kartą posiada certyfikat PCI-DSS, gwarantujący wysoki poziom bezpieczeństwa danych.
  • Lepiej korzystać z usług banku, który dodatkowo zabezpiecza transakcje dokonywane przy pomocy kart w internecie systemem 3D Secure- wymaga on potwierdzenia operacji hasłem otrzymanym SMS-em lub odczytanym z tokena.

Zyskaj dostęp do dodatkowej gotówki

Zakupy w internecie to często jedyna okazja do skorzystania z super promocji i obniżki cen. Niestety nie zawsze dysponujemy odpowiednią sumą na koncie, by z nich skorzystać. Nie każdy z nas posiada też kartę kredytową, dzięki której można w każdej chwili pozyskać dodatkowe środki na zakupy. Alternatywą są jednak szybkie pożyczki, które można zaciągnąć zaledwie w ciągu kilku minut przez internet. Tak zwane chwilówki online umożliwiają błyskawiczne pożyczenie od 100 do nawet kilku tysięcy złotych, czyli w zasadzie dowolnej kwoty potrzebnej na zakupy w internecie. Pożyczki tego rodzaju udzielane są według uproszczonych procedur, dlatego do ich otrzymania zwykle wystarcza dowód osobisty. Jest to dość dobre rozwiązanie szczególnie w sytuacji, gdy w sklepie internetowym pojawia się promocja, z której można skorzystać jedynie przez krótki czas.