Korzystanie z szybkich pożyczek przez Internet stało się dzisiaj tak popularne, że usługi takie oferują już nie tylko instytucje pożyczkowe, ale nawet niektóre banki. Zaciąganie pożyczki online wciąż wielu osobom wydaje się jednak dość ryzykowne, dlatego przedstawiamy krótki poradnik, jak wybrać bezpieczną ofertę.

1. Zanim zaczniesz szukać pożyczki, oceń swoje możliwości finansowe

Największym błędem pożyczkobiorców jest zbyt pochopne zaciąganie pożyczek, bez wcześniejszej oceny swoich możliwości ich spłaty. Późniejsze problemy z terminowym zwrotem zobowiązania generują sporo problemów, jednak rzadko jest to wina pożyczkodawcy. To pożyczkobiorca podejmuje decyzję o wzięciu pożyczki, a zawierając umowę pożyczkową, zobowiązuje się wywiązać z jej wszystkich warunków. Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz miał pieniądze na zwrot pożyczki wraz ze wszystkimi kosztami w określonym terminie – po prostu chwilowo zrezygnuj z jej zaciągania. Być może za kilka tygodni twoja sytuacja finansowa się ustabilizuje i wówczas będzie cię stać na pożyczkę, którą pokryjesz ekstra wydatki.

2. Zapoznaj się z jak największą liczbą ofert

Z pewnością znasz stare polskie porzekadło „co nagle to po diable”. Pasuje ono jak ulał do zaciągania pożyczki – jeśli skorzystasz z pierwszej lepszej oferty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafisz na drogą pożyczkę i niekorzystne warunki jej udzielania np. z limitami kwotowymi dla nowych klientów lub krótkimi terminami spłaty. Poświęcenie kilkunastu minut na przejrzenie w Internecie ofert najważniejszych serwisów pożyczkowych na pewno nie będzie czasem straconym – dzięki temu na pewno znajdziesz ofertę pożyczki idealną skrojoną do twoich potrzeb. Na 99% znajdziesz też pożyczkodawcę oferującego aktualnie ciekawą promocję dla nowych klientów, taką jak np. pierwsza pożyczka za darmo, która pozwala pożyczyć gotówkę bez prowizji i odsetek.

3. Unikaj pośredników

Pozornie skorzystanie z usług pośrednika pożyczkowego online wydaje się korzystne, ponieważ wystarczy tylko raz wypełnić formularz wniosku, by otrzymać ofertę najlepiej pasującej pożyczki do naszych oczekiwań. To jednak tylko pozory, ponieważ większość pośredników tylko deklaruje idealne dopasowanie oferty do danej osoby – w rzeczywistości większość z nich promuje pożyczki wyłącznie zaprzyjaźnionych firm, które niekoniecznie mają najlepsze oferty. Niestety wśród pośredników są także podmioty nieuczciwe, które potem sprzedają dane osobowe swoich klientów np. firmom marketingowym. Dużo lepiej zrobisz, gdy samodzielnie porównasz oferty pożyczkodawców – dla ułatwienia możesz skorzystać z serwisów oferujących popularne rankingi pożyczek lub porównywarki chwilówek. Tam nie musisz się rejestrować, by porównać oferty i sam decydujesz, w którym serwisie złożysz wniosek.

4. Korzystaj ze znanych i sprawdzonych serwisów pożyczkowych

Serwisów oferujących szybkie pożyczki online jest dzisiaj kilkadziesiąt, ale wśród nich jest jedynie kilka rzetelnych firm działających na rynku pożyczek internetowych już wiele lat. Jeśli chcesz się czuć bezpiecznie przy zawieraniu umowy pożyczki, a także mieć pewność, że pożyczkodawca spełni obietnice dotyczące warunków pożyczki oferowane na stronie serwisu, wybierz znany serwis pożyczkowy. Wiele z nich reklamuje się w telewizji, ale przede wszystkim bez trudu znajdziesz na ich temat opinie ich klientów na różnych stronach o finansach osobistych, a także na facebooku (znane serwisy mają swoje profile w mediach społecznościowych). Pozytywne komentarze pożyczkobiorców są najlepszą rekomendacją – dużo bardziej wartościową od chwytliwych haseł reklamowych.

Pamiętaj także, że solidne firmy pożyczkowe podają na swojej stronie internetowej wszystkie dane adresowe, umożliwiają klientom różne formy kontaktu z działem obsługi klienta (telefonicznie, mailowo, za pośrednictwem czatu online itp.), a także można je znaleźć w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych prowadzonym przez KNF.

5. Naucz się rozpoznawać dobre oferty

Pożyczki online tylko na pierwszy rzut oka wydają się podobne do siebie. Tak naprawdę różnią się między sobą wieloma ważnymi parametrami, które wpływają na to, czy dla danego klienta pożyczka jest korzystna i bezpieczna. Porównując oferty, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • limity kwotowe dla nowych klientów – najlepsze firmy nie stosują ich w ogóle, czyli każdy może ubiegać się także za pierwszym razem o maksymalną kwotę pożyczki
  • termin spłaty chwilówki – standardowy termin spłaty do 30 dni nie zawsze jest bezpieczny, dlatego warto korzystać z firm oferujących albo od razu dłuższy termin spłaty (np. do 65 dni), albo możliwość jego przedłużenia
  • prostota wnioskowania o pożyczkę – im prościej i szybciej, tym lepiej, dlatego omijaj szerokim łukiem firmy, które wymagają wypełniania kilku stron formularzy
  • szybkość wypłacenia pieniędzy – jeśli chcesz jak najszybciej móc skorzystać z pożyczonych pieniędzy, zwróć uwagę, kiedy firma pożyczkowa przeleje ci środki z tytułu pożyczki – wybierz tę, która robi to natychmiast po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i korzysta z systemu szybkich przelewów
  • niski koszt pożyczki – bezpieczna pożyczka powinna być tania, by nie obciążać nadmiernie pożyczkobiorcy – najtańsze są obecnie promocyjne pożyczki za darmo dla nowych klientów, ponieważ ich RRSO wynosi 0%.

6. Przed zawarciem umowy przeczytaj warunki oraz formularz informacyjny pożyczki

Zgodnie z przepisami (szybkie pożyczki online podlegają głównie Ustawie o kredycie konsumenckim) jeśli do zawarcia umowy pożyczkowej dochodzi w sposób zdalny przez Internet lub telefon, pożyczkodawca jest zobowiązany przedstawić klientowi oprócz dokumentu umowy także tzw. formularz informacyjny pożyczki, w którym powinieneś znaleźć wszystkie najważniejsze warunki pożyczki ujęte w przejrzystej tabeli. Zapoznaj się spokojnie z tymi dokumentami i sprawdź, czy informacje w nich zawarte pokrywają się z obietnicami pożyczkodawcy, a także czy rozumiesz wszystkie warunki.

7. Pamiętaj, od umowy pożyczki zawartej online możesz odstąpić w ciągu 14 dni

Jeśli uznasz, że na przykład wzięcie pożyczki online było krokiem pochopnym lub nie chcesz wiązać się umową, której jednak nie do końca rozumiesz, możesz bez podania przyczyny odstąpić od umowy i zrezygnować z pożyczki. Musisz jednak zrobić to w formie pisemnej w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy powinieneś przesłać pożyczkodawcy najlepiej listem poleconym, a także zwrócić pożyczone pieniądze. Pamiętaj, że odstąpienie od umowy pożyczkowej jest bezpłatne, ale pożyczkodawca ma prawo żądać od ciebie zapłacenia odsetek za każdy dzień korzystania z pieniędzy.