Poduszkę finansową najprościej opisać można jako pulę oszczędności przeznaczonych na tak zwaną czarną godzinę. Pomaga ona przezwyciężyć problemy finansowe i uchronić się przed 02niepotrzebnym zadłużaniem się.

Poduszka finansowa jest niczym innym, jak zabezpieczeniem na wypadek braku możliwości uzyskiwania dochodu przez jakiś czas. Czym innym jest natomiast fundusz awaryjny, który ma na celu chronić nas przed nieplanowanymi, nagłymi wydatkami takimi, jak awaria samochodu czy wizyta u dentysty.

Przyjęło się, że poduszka bezpieczeństwa powinna wystarczyć na co najmniej 3 miesiące życia bez dochodu. Im większą ją stworzymy, tym spokojniej będziemy mogli spać. Ideałem byłby fundusz w wysokości rocznych kosztów utrzymania.

Gdy prowadzimy domowy budżet, nie powinniśmy mieć większych problemów z określeniem kosztów życia naszej rodziny. Gdy wynoszą one 2000 złotych, nasza poduszka powinna wynosić 6000 złotych, półroczna – 12 000 złotych i tak dalej. Im wyższe są koszty utrzymania, tym automatycznie rośnie potrzeba budowania większej poduszki. Dla wielu z nas są to spore koszty wiążące się z koniecznością wielomiesięcznego oszczędzania w celu zbudowania solidnych filarów bezpieczeństwa.

Jeżeli raz uda nam się zgromadzić środki na poduszki finansowe, będziemy się czuli znacznie spokojniejsi. Gdy sytuacja życiowa zmusi nas do sięgnięcia po pieniądze z funduszu – nic straconego! Po jej ustabilizowaniu się, będziemy mogli na nowo zacząć jego odbudowę.

Wiele osób zastanawia się, gdzie najlepiej przechowywać fundusz bezpieczeństwa. Najlepiej do tego celu sprawdzi się oprocentowane konto oszczędnościowe. Po uzbieraniu stosownej kwoty, możemy przenieść ją na lokatę. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, jako że nie pozwala na impulsywne pobieranie pieniędzy z oszczędności. Wiąże się także z wzrostem poczucia bezpieczeństwa. Lokatę możemy zamknąć w dowolnym momencie, gdy tylko pojawi się taka potrzeba i nie będziemy musieli ponosić z tego tytułu żadnych negatywnych konsekwencji.

W jaki sposób pozyskiwać środki na budowanie poduszki finansowej? Najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie miesięcznej kwoty, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel i przelać ją na stosowne konto od razu po otrzymaniu wynagrodzenia. Doskonale do tego celu sprawdzą się także nieprzewidziane przypływy gotówki, jak dodatkowe zlecenie czy premia. Na poczet poduszki finansowej przekazać możemy także środki, które uda nam się zaoszczędzić w danym miesiącu na przykład na paliwie czy jedzeniu.

Posiadanie poduszki finansowej ma całe mnóstwo zalet. Dzięki niej:

  • nie będziemy musieli korzystać z pożyczek w sytuacji nagłej utraty dochodu,
  • będziemy mogli bez obaw podchodzić do ewentualnej zmiany pracy,
  • nie będziemy musieli przyjmować pierwszej lepszej oferty pracy, gdy nagle stracimy dotychczasowe źródło utrzymania,
  • pozbędziemy się problemu, jakim jest brak stabilności życiowej,
  • staniemy się bardziej otwarci na możliwość inwestowania i pomnażania reszty nadwyżek finansowych,
  • będziemy mogli skupić się na własnym rozwoju.05