Każdy doskonale wie, że wszelkie pożyczki i kredyty należy spłacać w wyznaczonym terminie. W praktyce jednak zdarza się, że przy najszczerszych chęciach wywiązanie się z terminu spłaty nie jest możliwe. Szczególnie jeśli zaciągnęliśmy chwilówkę, która ma bardzo krótki termin spłaty. Opóźnienie w spłacie pożyczki niestety wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami m.in. naliczeniem odsetek karnych oraz negatywnym wpisem w BIK. Warto wiedzieć, że tych konsekwencji można uniknąć w dwojaki sposób: podejmując odpowiedzialnie decyzję o zaciągnięciu pożyczki, a w przypadku już pojawienia się problemu z jej spłatą, korzystając z tzw. usługi refinansowania.

Oceń swoje możliwości spłaty przed zaciągnięciem pożyczki

Z internetowych chwilówek korzysta bardzo wiele osób, ponieważ są to niezwykle wygodne pożyczki, które można szybko otrzymać bez konieczności wychodzenia z domu. Mają one jednak dość krótki termin spłaty, ponieważ z założenia są przeznaczone na załatanie dziury w budżecie do czasu otrzymania najbliższego wynagrodzenia lub innego stałego dochodu. I to jest najważniejsza kwestia, o której powinno się pamiętać przy zaciąganiu tego rodzaju pożyczki. Zarówno jej kwotę, jak i termin spłaty należy dostosować do daty najbliższego wpływu na konto w taki sposób, by bez problemu wykonać przelew do pożyczkodawcy w wyznaczonym czasie, czyli np. 3 dni po otrzymaniu pensji. Przy ustalaniu wysokości pożyczki należy wziąć pod uwagę realne możliwości jej spłaty. Pamiętajmy, że z sumy, która wpłynie nam na konto należy również pokryć inne wydatki np. stałe opłaty, raty innych kredytów, czy po prostu koszty związane z utrzymaniem. Pozostała kwota powinna wystarczyć na zwrot pożyczki.

Jeśli już zdarzyło Ci się opóźnienie, skorzystaj z usługi refinansowania

Oczywiście opóźnienie w spłacie pożyczki może zdarzyć się również osobom zaciągającym je odpowiedzialnie. Problemy z terminową spłatą mogą wynikać zarówno z dość prozaicznych powodów np. wyjazdu i braku dostępu do konta, ale także być wywołane poważniejszymi kłopotami i pojawieniem innych, ważniejszych wydatków. W takich sytuacjach nie należy panikować, lecz po prostu skorzystać z dość praktycznego rozwiązania, jakie oferuje już wiele firm pożyczkowych. Chodzi tutaj o refinansowanie pożyczki, czyli usługę stworzoną specjalnie dla osób, nie mogących spłacić zaciągniętej pożyczki w wyznaczonym terminie.

Refinansowanie można zwykle aktywować po zalogowaniu się do swojego panelu klienta na stronie pożyczkodawcy. Usługa polega na tym, że udzielana jest nam nowa pożyczka z nowym terminem spłaty, która przeznaczona jest w całości na spłatę poprzedniej pożyczki. Fizycznie więc kwota pożyczki refinansującej nigdy nie trafia na nasze konto, lecz od razu na konto pożyczkodawcy, wobec którego zalegamy ze spłatą poprzedniej pożyczki. Refinansowanie odbywa się zwykle błyskawicznie, a więc dość szybko rozwiązuje problem z brakiem pieniędzy na zwrot pożyczki.