Przedsiębiorcy niejednokrotnie stają przed wyzwaniem jakim jest wybór formy prowadzenia księgowości. Zobacz, czy warto zdecydować się na księgowość online, czy lepiej wybrać usługi, które oferuje tradycyjny księgowy.

Nie da się ukryć, że wybór formy prowadzenia księgowości wcale nie jest łatwy. Każdego dnia przedsiębiorcy na całym świecie szukają odpowiedzi na pytanie, czy wybrać księgowość online, czy lepszy będzie tradycyjny księgowy. Niestety odpowiedź nie jest tak prosta, jak początkowo mogłoby się wydawać. Sprawdź, co będzie najlepsze do Twojej firmy.

Czy samodzielne prowadzenie księgowości to dobry pomysł?

Niektórzy wciąż twierdzą, że prowadzenie księgowości to prosta sprawa i uważają, że z tym zadaniem poradzą sobie samodzielnie. Niestety często okazuje się, że prowadzenie księgowości bez pomocy profesjonalistów jest niezwykle czasochłonne, a także wiążę się z ogromnym ryzykiem pomyłki. Z czasem przekonują się o tym zarówno osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, jak i przedsiębiorcy zatrudniający pracowników. Nie ryzykuj i sprawdź, jaka forma księgowości będzie dla ciebie odpowiednia.

Księgowość stacjonarna – wady i zalety

Tradycyjne usługi księgowe niemal od zawsze cieszą się niemałym powodzeniem. Wielu wiernych tradycji przedsiębiorców uważa, iż jest to najlepsza forma księgowości – czy słusznie? Z łatwością można zauważyć, że tradycyjna księgowość często okazuje się być o wiele droższa, niż jej odpowiednik online. Koszty usług księgowych w modelu tradycyjnym są bardzo zróżnicowane, a ich wysokość zależy od lokalizacji biura, sposobu rozliczania się firmy, ilości pracowników, a także miesięcznej ilości księgowanych dokumentów. Do tego dochodzi czas, który trzeba przeznaczyć na dojazdy do biura księgowego. Jednak tradycyjna forma księgowości ma także zalety, a jest nią przeniesienie na księgowego odpowiedzialności za ewentualne błędy, a także nieustanne wsparcie specjalisty, możliwość osobistego spotkania w celu wyjaśnienia wielu wątpliwych kwestii.

Księgowość online – wady i zalety

Usługi księgowe przez Internet z dnia na dzień zyskują na popularności. Ta forma prowadzenia działalności daje przedsiębiorcom swobodę działania, całodobowy wgląd w różnego rodzaju raporty i dokumenty, jej koszt jest stosunkowo niski, a o kosztach dojazdu możemy zapomnieć, bowiem w tym przypadku wszystko odbywa się zdalnie. Jednak – wbrew pozorom – księgowość online posiada także wady. Pomimo wielu udogodnień, księgowość Internetowa wymusza od przedsiębiorcy chociażby podstawowej wiedzy z zakresu prawa podatkowego. Wszak to na nim – a nie na biurze księgowym online – spoczywa odpowiedzialność za prowadzenie całej dokumentacji i ewentualne błędy, które w czasie jej prowadzenia mogły wyniknąć.

Jaka forma księgowości będzie najlepsza – online, czy tradycyjna?

Już jakiś czas temu utarło się, że księgowość online sprawdzi się doskonale w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i takich, którym prawo podatkowe nie jest obce, a także wtedy, kiedy odpowiedzialność za ewentualne błędy nie byłaby zbyt wielka. Więksi przedsiębiorcy i ci, dla których błędy w prowadzeniu księgowości mogłyby nieść za sobą katastrofalne skutki, powinni zdecydować się na tradycyjne biuro rachunkowe lub zatrudnienie księgowej we własnej firmie.