Raporty dotyczące zadłużenia Polaków dają wiele do myślenia. Okazuje się, że aż ponad 770 tysięcy młodych Polaków (18-35 lat) ma długi. Jak to możliwe? I jak skutecznie walczyć z rosnącym zadłużeniem?

Według przeprowadzonych badań za długi młodych Polaków odpowiada przede wszystkim ich niefrasobliwy stosunek do zadłużenia. Jak się okazuje, sprawa dotyczy nie tylko chętnego zaciągania pożyczek, czy korzystania z kart kredytowych i kont debetowych, ale także nieodpowiedzialnego podejścia do ich spłaty.

Bardzo często kredyty i pożyczki, takie jak chwilówka przeznaczane są na rzeczy nie do końca potrzebne. Nie wspominając już o sytuacjach, kiedy zaciągane są pożyczki, których dłużnik nie jest w stanie spłacić w określonym terminie.

Takie podejście bardzo szybko kończy się spiralą zadłużenia, z której wyjście bywa bardzo trudne. Jak skutecznie wyjść z długu i jak się bronić przed nadmiernym zadłużeniem?

Planowanie wydatków

Podstawą sprawnej kontroli finansowej domowego budżetu jest skrupulatne planowanie. Każdy dłużnik, który wcześniej planowałby swój budżet, najpewniej nie byłby dzisiaj dłużnikiem. Jednak jeżeli już popadliśmy w długi i chcemy z nich wyjść, to kontrola i planowanie budżetu domowego stają się koniecznością.

Dokładnie określony i wyliczony budżet domowy pozwoli ustalić niezbędne wydatki i takie, które można ograniczyć albo zlikwidować. Dzięki temu uzyskamy dodatkowe środki na systematyczną spłatę zadłużenia.

Jeśli jednak nasz budżet i tak jest napięty i nie możemy go bardziej ograniczyć, to istnieją jeszcze inne możliwości.

Pierwszą z nich jest wyprzedaż naszych cenniejszych rzeczy, które nie są nam potrzebne do przetrwania, a uzyskana za nie gotówka pomoże spłacić w jakimś stopniu zadłużenie.

Kolejnym wyjściem jest dodatkowa praca albo nadgodziny w naszej stałej pracy. Jeżeli naprawdę chcemy wyjść z zadłużenia, musimy poświęcić temu wszystkie nasze siły i przez jakiś czas po prostu przemęczyć się, aż spłacimy dług wraz z odsetkami.

Rozsądne pożyczanie

Pożyczki same w sobie nie są niczym złym. Pożyczki i kredyty mogą być bardzo korzystne. Jednak główną zasadą ich zaciągania powinna być logika i prawdziwa potrzeba. Nie warto pożyczać pieniędzy na rzeczy, które tak naprawdę są zbędne, a których nieprzemyślany zakup może w efekcie spowodować niewspółmierne do ich wartości zadłużenie.

Każda pożyczka powinna być przemyślana i realna do spłacenia w wyznaczonym terminie. Jeśli wiemy, że nie będziemy mogli spłacić pożyczki, to w żadnym wypadku nie powinniśmy jej zaciągać. Tylko racjonalnie zaciągnięta pożyczka ma jakikolwiek sens.

Co z dziedziczeniem długów?

Jeszcze do niedawna możliwe było nieograniczone dziedziczenie długów. Bardzo często zdarzało się tak, że spadkobiercy nie byli nawet świadomi zadłużenia, jakie otrzymują w spadku.

Dużą zmianą na lepsze była reforma prawa spadkowego w tym zakresie. Dzięki tej zmianie obecnie długi dziedziczone w spadku nie mogą przekroczyć wartości samego spadku. Jest to tzw. dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza.

W ten sposób nieświadomi spadkobiercy zostali zabezpieczeni przed groźbą utraty własnego mienia w wyniku dziedziczenia długów swoich bliskich.

Walka z długami nie jest łatwa, ale nie jest to walka przegrana. Jednak żeby była zwycięska, potrzebna jest duża determinacja i racjonalne zarządzanie domowym budżetem. Musimy liczyć się również z tymczasową rezygnacją z większości przyjemności, a nawet niektórych dóbr, aby móc w pełni uwolnić się od zadłużenia. Jednak czy nie warto się trochę przemęczyć i uzyskać na powrót swoją niezależność finansową? Chyba jednak tak!