Większość osób mających rachunek osobisty w wybranym banku, posiada do niego również kartę płatniczą. Korzystanie z niej jest praktyczne i wygodne, ponieważ daje możliwość całkowitej rezygnacji z noszenia przy sobie gotówki. Nie trudno sobie wyobrazić, jak w takiej sytuacji kłopotliwa może być jej nagła utrata. Co zrobić, kiedy bankomat zatrzyma naszą kartę płatniczą?

 

Przyczyny zatrzymania karty

Bankomat może nie chcieć oddać właścicielowi karty z kilku powodów. Jednym z nich jest trzykrotne wpisanie błędnego PIN-u. Sytuacja taka może zdarzyć się również, kiedy minął termin ważności karty lub wcześniej zostało zgłoszone jej zaginięcie albo kradzież. Bardzo często jednak wina za takie zdarzenie nie leży po stronie użytkownika, lecz jest spowodowana awarią urządzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak poradzić sobie z brakiem możliwości wypłaty gotówki?

 

Schemat postępowania

W takich okolicznościach każdy z nas może wpaść w popłoch. Warto jednak zachować zimną krew i jak najszybciej zacząć działać. Oto kilka prostych kroków, które powinniśmy wykonać po utracie karty płatniczej:

  1. Jeżeli bankomat znajduje się w otwartej placówce bankowej można od razu do niej wejść i poinformować któregoś z pracowników zaistniałym problemie. Prawdopodobnie możliwy będzie jej natychmiastowy odbiór. Jeśli pracownik nie może sam wyjąć karty, z pewnością poinformuje o dalszym przebiegu procedury.
  2. Jeśli bankomat jest wolnostojący, powinieneś zadzwonić na infolinię obsługującej go firmy i zgłosić awarię. Numer zazwyczaj znajduje się na urządzeniu, w widocznym miejscu.
  3. Następnie musimy zadzwonić do swojego banku i zastrzec kartę. Uchroni to przed niemiłymi konsekwencjami, które mogłyby narazić nas na straty i mocno nadwyrężyć budżet domowy.
  4. Ostatnim krokiem powinna być wizyta w placówce banku, w celu złożenia wniosku o wydanie nowej karty.
  5. Jeśli środki z konta zostały pobrane, lecz bankomat ich nie wypłacić, możemy zawnioskować o ich zwrot.

 

Karta zostawiona w bankomacie

Zdarzają się również sytuacje, w których przez roztargnienie, po skorzystaniu z bankomatu zapomnimy odebrać kartę. Co wtedy zrobić?

Pierwszym i najważniejszym krokiem powinien być kontakt z placówką naszego banku. Można to zrobić osobiście lub dzwoniąc na specjalną infolinię. Koniecznie należy zastrzec kartę, aby nikt inny nie mógł z niej skorzystać. Ochroni to nasze oszczędności i zabezpieczy domowe finanse. Warto pamiętać o tym, aby nawet po zablokowaniu karty kontrolować swój rachunek. Niektóre transakcje zbliżeniowe można wykonywać nawet, kiedy karta pozostaje w trybie offline. Akceptacja płatności następuje automatycznie, bez próby połączenia z bankiem, a pieniądze znikają z konta.

Kiedy będziemy już pewni, że nikt nie posługuje się naszą kartą, możemy złożyć wniosek o wydanie nowej.

Bardzo ważne jest, aby każdy użytkownik plastikowych kart miał świadomość, że bezpieczne oszczędzanie, przechowywanie i odkładanie pieniędzy na koncie bankowym możliwe będzie tylko wtedy, gdy zachowamy należytą rozwagę.

 

Title: Co zrobić, kiedy bankomat zatrzyma kartę płatniczą?

Desc: Większość osób mających rachunek osobisty w wybranym banku, posiada do niego również kartę płatniczą. Korzystanie z niej jest praktyczne i wygodne, ponieważ daje możliwość całkowitej rezygnacji z noszenia przy sobie gotówki.

3.823UP.Czy warto wziąć pożyczkę na rozwój przedsiębiorstwa?

Własna firma to ciężki kawałek chleba, ale przynoszący niewątpliwie satysfakcję i także niezłe zyski, jeśli dobrze się nią zarządza. Aby jednak przedsiębiorstwo było rentowne, musi się rozwijać. Do rozwoju zaś potrzebuje gotówki. Zainwestowanie w nową linię produkcyjną, nowe maszyny, innowacyjne rozwiązania, zakup magazynu czy sprzętu, przeprowadzenie badań lub wdrożenie ich wyników, modernizację instalacji – wszystko to może się bardzo opłacić w dłuższej perspektywie, ale wymaga nakładów finansowych. Skąd wziąć gotówkę na rozwój firmy? Czy pożyczka to dobre rozwiązanie?

Nie od razu zarobisz kokosy

Zakładając własną firmę zapewne marzysz o wysokich zyskach, ale to wymaga czasu. Może się okazać, że po roku czy dwóch działalności, Twoja firma nie rozwija się, ale utknęła w miejscu. Wszystkie przychody są zabierane przez opłaty i podatki, a to, co zostaje, nie wystarczy by poważnie zainwestować w rozwój firmy. Warto wtedy rozważyć wzięcie pożyczki. Jeśli firma jest rentowna i przynosi w miarę stałe dochody, a nie wygląda na to, by sytuacja miała ulec destabilizacji, to z pewnością uda się spłacić w ratach średniej wielkości pożyczkę. Otrzymane środki można zainwestować w rozwój czy badania, które pozwolą wprowadzić lepsze produkty czy usługi albo zminimalizować koszty produkcji dzięki innowacjom infrastruktury czy cyklu produkcji.

Czemu akurat pożyczka?

Pożyczka cechuje się tym, że jest wygodniejszym, łatwiej dostępnym i bardziej przystępnym produktem finansowym niż kredyt w banku. Kredyt w banku zazwyczaj wiąże się z szeregiem formalności i dostarczaniem wielu papierów potwierdzających dochody firmy, jej rentowność itd. Banki nie udzielają wsparcia zadłużonym. Jeśli zatem zdarzyło się, że Twoja firma wpadła w tarapaty i ma jakieś długi, a potrzebuje pilnie gotówki, pożyczka to najlepsza opcja. Instytucje parabankowe nie sprawdzają rejestru dłużników. Pożyczkę można otrzymać szybko, decyzja jest nawet w 24 godziny. Wymagane jest minimum dokumentów. Można wziąć pożyczkę gotówkową z ustaloną liczbą rat. Można też pokusić się o produkt, który ma zabezpieczenie w postaci hipoteki. Pożyczka gotówkowa nie jest zazwyczaj udzielana na duże sumy – do 20 tysięcy złotych, jeśli chodzi o pożyczki online. Jednak pożyczki hipoteczne mogą osiągać wyższe limity, bo zabezpieczeniem jest nieruchomość. Pożyczkę można uzyskać tym wyższą, im większa jest wartość nieruchomości. Jeśli Twoja firma posiada jakąkolwiek nieruchomość, która nie jest zadłużona, to warto ubiegać się właśnie o pożyczkę hipoteczną.

Pożyczka z PARP

Inną opcją dla przedsiębiorstw jest uzyskanie wsparcia od Polskiej Agencji Przedsiębiorczości. PARP oferuje niskooprocentowane pożyczki dla firm, które mają dobry plan inwestycyjny nacechowany innowacyjnością. Wielkość pożyczki określa limit 2 mln złotych lub 75% wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką. Inwestycja musi być związana z uruchomieniem, przygotowaniem wytwarzania nowych materiałów, urządzeń, usług, procesów, metod lub udoskonaleniem istniejących.