Zarządzanie domowymi finansami w dużym skrócie polega na takim planowaniu wydatków, by posiadane środki pieniężne wystarczyły na wszystkie niezbędne potrzeby oraz na wygenerowanie rezerwy finansowej. Może się to wydawać trudne szczególnie dla osób z niskimi dochodami, których budżet domowy często się nie domyka, powodując poważne problemy finansowe. Tymczasem równowagę finansową może tak naprawdę wypracować każdy – wystarczy konsekwentnie przestrzegać na co dzień poniższych 5 prostych zasad postępowania z pieniędzmi.

1. Comiesięczny plan budżetu

Domowe finanse należy systematycznie kontrolować, a wydatki planować, dlatego raz w miesiącu warto przygotować zestawienie oczekiwanych przychodów i przewidywanych wydatków. Jeśli chodzi o wydatki, w pierwszej kolejności należy wypisać wszystkie koszty stałe, takie jak czynsz, opłaty za media, raty kredytów itp. Po odjęciu tych wydatków od przychodów pozostanie nam suma, która powinna wystarczyć na wydatki związane z codziennym utrzymaniem (czyli zakupem żywności, środków higienicznych i czystości, leków itp.) oraz na oszczędności.

2. Szukanie sposobów na mniejsze wydatki

Analiza i optymalizacja wydatków to kluczowy aspekt zarządzania budżetem domowym. Warto na bieżąco przyglądać się swoim wydatkom, ponieważ na pewno okaże się, że wiele z nich można obniżyć. W przypadku kosztów stałych można rozważyć np. zmniejszenie abonamentu za telefon czy kablówkę, zmianę dostawcy energii elektrycznej lub konsolidację kredytów (czyli zamianę kilku rat w jedną niższą). Duże oszczędności może przynieść również zmiana zwyczajów zakupowych. Doskonałe efekty przynoszą m.in.: kupowanie wyłącznie najpotrzebniejszych rzeczy (chodzenie do sklepu z listą), zamiana osiedlowego sklepu na tańszy dyskont, rezygnacja z gotowych posiłków na rzecz gotowania w domu itp.

3. Oszczędzanie bez względu na wszystko

Odkładanie nawet niewielkich sum pieniędzy co miesiąc powinno stać się nawykiem, bez względu na aktualną sytuację finansową. Budowanie swojej rezerwy finansowej to najlepszy sposób na bezpieczeństwo, ale także na większe możliwości realizacji różnych planów.

4. Mądre pożyczanie

Oszczędzanie powinno zminimalizować potrzebę pożyczania pieniędzy, jednak są sytuację, w których pożyczka lub kredyt jest jedynym sposobem na pokrycie ważnego wydatku. Warto jednak pamiętać, by z tego rodzaju produktów finansowych korzystać rozsądnie i odpowiedzialnie. Bez względu na to, czy korzystamy z krótkoterminowej pożyczki online, czy pożyczki ratalnej, ich plan spłaty powinien być dopasowany do naszych możliwości finansowych. Mówiąc wprost – na spłatę pożyczki musi nas stać, czyli jej spłata nigdy nie powinna spowodować braku gotówki na bieżące potrzeby, a zwłaszcza na pokrycie kosztów stałych.

5. Konsekwentna kontrola wydatków

Zarządzanie budżetem domowym powinno być procesem ciągłym, w którym nadrzędnym celem jest realizowanie założonego planu (patrz punkt 1). Uważne przyglądanie się swoim wydatkom i ich bieżąca optymalizacja z czasem przyniesie rewelacyjne efekty w postaci nie tylko stabilizacji finansowej, ale także zgromadzenia pewnej nadwyżki, dającej poczucie bezpieczeństwa oraz umożliwiającej spełnianie marzeń i realizację planów.