Planujesz wziąć kredyt lub pożyczkę? Możesz być pewny, że bank, zanim Ci ich udzieli, bardzo dokładnie sprawdzi Twoją historię kredytową. W jaki sposób? Sięgnie do bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK). Co to takiego i jak sprawdzić, czy widniejemy na liście dłużników? Oto odpowiedź!

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK to nic innego, jak po prostu zbiór informacji dotyczących zobowiązań kredytowych klientów. Obejmuje on swoim zasięgiem wszystkie banki. Znajduje się tam kilka rodzajów informacji. Przede wszystkim te o aktualnie spłacanych przez nas zadłużeniach.

Chodzi tu dokładnie o ich wysokość początkową i bieżącą, a także o fakt czy spłacamy je w stosownym terminie. Po drugie BIK dysponuje wiedzą na temat naszych zobowiązań finansowych z przeszłości.

Ma to miejsce jednak tylko jeśli wyraziliśmy wolę przetwarzania tego rodzaju informacji we wniosku kredytowym albo mieliśmy trudności z terminową spłatą i opóźnienie w regulowaniu zobowiązania przekroczyło 60 dni. W tym drugim przypadku informacja o tym fakcie będzie widniała tam przez 5 lat i nikt nie będzie musiał pytać nas o zgodę.

I wreszcie BIK zawiera pytania o kredytobiorcę zadawane przez wszystkie inne banki. Pozwala to instytucji, w której aktualnie chcemy uzyskać kredyt lub pożyczkę sprawdzić, czy nie wystąpiliśmy o nie w tym samym czasie również w innym banku. BIK pełni bardzo ważną rolę, pozwala wyeliminować kredytobiorców, którzy nie działają uczciwie.

Jak sprawdzić, czy widnieje w BIK?

W bazie znajduje się każdy, kto posiada lub posiadał kredyt albo pożyczkę w banku, korzysta z karty kredytowej, debetu na koncie albo jest poręczycielem cudzych zobowiązań. Jeżeli nie posiadamy zaległości w spłacaniu swoich zobowiązań, to nie mamy się czym martwić, nasza historia kredytowa utwierdzi bank w przekonaniu, że może bez obaw udzielić nam kredytu lub pożyczki.

Swoją historię kredytową warto sprawdzić przed rozpoczęciem starań o każdą kolejną pomoc finansową od banku. Jak to zrobić? Przez Internet, za pośrednictwem strony BIK. Najpierw należy dokonać tam rejestracji, następnie wybrać typ konta, jaki nas interesuje (próbne lub premium), potwierdzić dane osobowe np. poprzez skan dowodu osobistego i wówczas możemy już otrzymać z bazy informacje dotyczące tego, jak wygląda nasz indywidualny profil kredytowy.

Co ważne, tego co znajduje się w Biurze Informacji Kredytowej, nie da się skasować ani poprawić, jest jednak możliwość skorygowania ewentualnych błędów. W tym celu należy poprosić o pomoc dany bank.

Co zrobić, żeby nasza historia kredytowa wyglądała jak najlepiej? Spłacać posiadane zobowiązania finansowe na czas. Postępując w ten sposób, weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej nie będzie nam spędzała snu z powiek, gdy będziemy musieli zwrócić się do banku po kolejny zastrzyk gotówki.